Przegląd najpopularniejszych diet

Przegląd najpopularniejszych diet

W dzisiejszych czasach wiele osób przywiązuje dużą wagę do tego, w jaki sposób się odżywia. Coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju dietach, które nie tylko sprawdzą się w przypadku odchudzania, ale również wtedy, gdy chcemy po prostu odżywiać się zdrowo lub posiadamy różnego rodzaju nietolerancje. Sprawdź przegląd najpopularniejszych diet!

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu węglowodanów do niezbędnego minimum. Taki rodzaj diety zyskuje coraz szersze grono zwolenników i jest ona promowana jako skuteczny sposób na odchudzanie, ale także może być pomocna w przypadku wielu schorzeń. Na diecie keto unika się takich produktów, jak chleb, ryż, makaron, słodycze, mleko czy płatki zbożowe. Wskazane są natomiast takie produkty, jak mięso, nabiał, jaja, orzechy i nasiona czy oliwa z oliwek. Warto również wspomnieć o tym, czym jest babka jajowata, która jest chętnie wykorzystywana przez osoby będące na diecie ketogenicznej. Jest to roślina występująca w rejonach śródziemnomorskich, będąca cennym źródłem błonnika. Doskonale zastępuje wyroby mączne, Stosuje się nie tylko jej łuski, ale również nasiona.

Dieta wegetariańska i wegańska

Obecnie, niezwykle popularną dietą jest dieta wegetariańska. Polega ona na wyeliminowaniu mięsa i jego przetworów, jak wędlin czy kiełbas z jadłospisu. W diecie wegańskiej natomiast, która również zyskuje na popularności, wyklucza się mięso oraz wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, jak nabiał, ryby czy miód. Ogromną zaletą tego typu diet jest fakt, że dzięki eliminacji mięsa, posiłki składają się zazwyczaj z większej ilości warzyw. Doskonale sprawdzi się dla osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jeśli chcemy rozpocząć dietę wegańską lub wegetariańską, to doskonałym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny Gdańsk. Pyszne i zdrowe posiłki będą codzienne dostarczane pod wskazany przez nas adres, a my nie musimy tracić czasu na gotowanie.

Dieta bez laktozy

Równie popularną dietą jest dieta bez laktozy. Jej popularność wynika z faktu, że wiele osób laktozy nie toleruje. Również alergia pokarmowa, na przykład na nabiał może wywoływać różnego rodzaju niepożądane objawy, przez co niezbędna jest eliminacja niektórych produktów. Dieta bez laktozy polega na całkowitym wyeliminowaniu produktów mlecznych, jak mleko krowie, jogurty czy sery. W zamian za to, poleca się wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu takie produkty, jak mleko roślinne, na przykład mleko ryżowe, owsiane czy migdałowe. Warto jeść także warzywa strączkowe, ryby, pieczywo pełnoziarniste czy kasze.