Prawidłowy początek przygody z psem

Prawidłowy początek przygody z psem

Czworonożni przyjaciele coraz częściej znajdują dom wśród młodych, chętnych na ich przygarnięcie osób. Czasami mowa tutaj o parach, innym razem stanowią doskonałe zastąpienie pustki w sercu. W żadnym razie nie powinniśmy ich traktować bez uczucia i miłości. Warto przed adopcją lub zakupem psiaka zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą nam znacząco pomóc w przyszłości.

Zbilansowana dieta

Stereotypowa polska rodzina w dużej mierze oddaje resztki swojego obiadu czworonogom, które żebrają o każdy kawałek. Z wielu względów jest to dość absurdalne i trudne do wytłumaczenia. Na pierwszym miejscu można postawić brak szacunku do psa, którego już stawia się w zdecydowanie negatywnej sytuacji. Przede wszystkim jednak musimy zwrócić uwagę na zdecydowanie ważniejszy aspekt, jakim jest jego zdrowie. Zbilansowana dieta pozwoli naszemu czworonogowi zarówno dobrze się rozwijać, jak również prawidłowo funkcjonować każdego dnia. Olej rybi dla psa dobrze działa na florę bakteryjną, a dodatkowo doskonale smakuje i cieszy się stale rosnącą popularnością.

Zdanie ekspertów

Kolejnym bardzo często powtarzanym schematem jest rozpoczęcie opieki nad psem bez jakiegokolwiek przygotowania. Powinno być to absolutnie zabronione. Takie zwierzę jest w końcu żyjącą istotą, czasami reagującą zdecydowanie bardziej emocjonalnie od niektórych ludzi. Właśnie z tego względu nie powinniśmy traktować go jako zabawki. Nie należy oczywiście dawać go jako prezentu - nie znamy zarówno nastawienia odbiorców upominku do tego typu ważnego kroku w ich życiu, a dodatkowo mogą być oni uczuleni. Zanim zdecydujemy się na adopcję lub zakup szczeniaka, warto posłuchać nieco mądrzejszych i bardziej doświadczonych od siebie w tym aspekcie. Nie jest to absolutnie żadna ujma na honorze, a racjonalne i szczere podejście do tego typu tematów.

Pierwsze kroki

Zanim nasz czworonóg postawi pierwszy krok w mieszkaniu, powinniśmy przygotować dla niego przestrzeń do zabawy oraz wypoczynku. Z tego powodu należy zakupić odpowiednie legowisko, które będzie służyło przez następne kilka miesięcy - przynajmniej! - jako miejsce do spania, a także regeneracji po spacerach. Oczywiście wskazane jest posiadanie zabawek specjalnie dla czworonoga. Mają one znaczenie nie tylko przy okazji samej zabawy, ale również przede wszystkim pozwalają powstrzymywać instynkty drapieżcze.