Mleko owsiane – czy jest w stanie zastąpić mleko od krowy?

Mleko owsiane – czy jest w stanie zastąpić mleko od krowy?

Mleko owsiane nazywane też napojem owsianym lub mlekiem z owsa jest alternatywą dla wszystkich tych, którzy z różnych powodów chcą zrezygnować z tradycyjnego mleka od krowy. Jednak czy taki napój posiada składniki odżywcze i czy jest w stanie zastąpić krowie mleko w kuchni? Sprawdźmy!

Mleko owsiane nie tylko dla wegan!

Napój owsiany jest roślinnym odpowiednikiem mleka krowiego, nie zawiera laktozy, dlatego swobodnie spożywać go mogą wszystkie osoby, które mają problem z przyswajaniem cukru mlecznego, czyli należą do grupy osób z tzw. nietolerancją laktozy. Napój ten produkowany jest jedynie z owsa i wody, i z natury posiada delikatnie słodkawy smak. Jednak czy w jego składzie znajdziemy potrzebne nam składniki odżywcze?

Napój owsiany kontra mleko od krowy

”Pij mleko, będziesz wielki” – to hasło zna chyba każdy z nas, a to dlatego, że od małego powtarzano nam, jak dobroczynne dla naszego zdrowia jest spożywanie mleka krowiego i jest w tym niemało racji. Tradycyjne mleko posiada w sobie sporą ilość wapnia, witaminy D, B2 i B12, znajdziemy w nim także potas, fosfor czy selen. Jednak mleko owsiane wcale nie wypada w tym zestawieniu gorzej. Roślinny zamiennik posiada naturalnie więcej wapnia i żelaza, niż jego odzwierzęcy odpowiednik. Mleka owsiane są także często fortyfikowane, czyli wzbogacane o wiele dodatkowych składników odżywczych niezbędnych dla naszego organizmu do prawidłowego funkcjonowania. Napój owsiany jest także mniej kaloryczny i zawiera mniej tłuszczu niż mleko krowie, dlatego zalecany jest wszystkim osobom, które chcą zrzucić nadmierne kilogramy. Mleko z owsa bogate jest także w błonnik, który wspomaga trawienie i pozytywnie działa na nasze jelita.

Zastąp krowie mleko napojem owsianym!

Napój owsiany idealnie sprawdzi się jako zamiennik mleka przy przygotowywaniu deserów, ciast, owsianek czy koktajl, będzie też bardzo smacznym dodatkiem do Twojej kawy lub herbaty. Bez problemu może być stosowane, jako zamiennik mleka krowiego przy wielu tradycyjnych przepisach w Twojej kuchni.

Mleko owsiane – jak je przygotować?

Mleko owsiane w każdej chwili możesz samodzielnie przygotować w swoim domu. Potrzebujesz do tego jedynie płatków owsianych, wody i blendera. Jak to zrobić? Do jednej szklanki płatków owsianych dodaj 4 szklanki wody. Odstaw do napęcznienia na około 30 minut, a następnie blenduj przez około 2 minuty na najwyższych obrotach. Przecedź napój przez drobną gazę i voilà – gotowe! W nieco ponad 30 minut masz gotowy pyszny i odżywczy napój!

Mleko owsiane jest fantastyczną alternatywą dla mleka krowiego, nie uczula, tak jak laktoza, posiada dużą ilość składników odżywczych i naprawdę świetnie smakuje. Warto jednak kupować jego fortyfikowana wersję, aby dostarczyć sobie jeszcze więcej składników odżywczych.